Rafał Stilter, zegarmistrz, konstruktor, twórca zegarów wieżowych, kaliszanin – Przewodnik po starym Kaliszu

Na zdjęciu udostępnionym i opisanym przez Janusza Stiltera widnieje Bruno Robert Stilter z żoną Olgą z d. Hoffmann oraz dziećmi Ryszardem i Alicją.


22 października 1869 roku w Dzierzbinie urodził się Rafał Władysław Stilter.  Jego rodzicami byli Maria z domu Nehring oraz Władysław Stilter, księgowy w miejscowej cukrowni „Olimpia”.

Groby rodziny Stilterów znajdują się na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Kaliszu

8 lipca 1883 roku Rafał Stilter wstąpił na naukę zawodu do zegarmistrza Gustawa Kleina w Kaliszu. Pracownia,
w której rozpoczął swoją bogatą karierę zegarmistrzowską mieściła się przy Rynku Głównym, w kamienicy mającej obecnie nr 13.

2019

Zegar z kaliskiej wieży ratuszowej, uruchomiony w lipcu 1925 roku, ze względu na perfekcję wykonania nazywany jest „mercedesem wśród zegarów”. Anegdota mówi, że zegar ten, by uniknąć opłat celnych, został rozmontowany w Niemczech, umieszczony w czterech walizkach i w ten sposób przemycony przez granicę. Przeszklona gablota chroni mechanizm przed skokami temperatury, wilgocią i kurzem. Jego działanie bliskie jest idei „perpetuum mobile” – niewielki silniczek elektryczny raz na dobę podciąga obciążniki do góry. Te zaś, opuszczając się stopniowo, dzięki idealnej kompozycji i wyważeniu elementów mechanizmu (bloczków, przekładni i kół zębatych), powodują działanie zegara.

17 września 1933 uruchomiony został zegar na Rogatce Wrocławskiej.

Zegar ufundowany przez Rafała Stiltera na froncie budynku Straży Pożarnej przy Nowym Rynku w Kaliszu

Zegar wieżowy na ratuszu w Stawiszynie

Konstruktor i twórca zegara wieżowego w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.Zarówno sam Rafał Władysław Stilter, jak i jego potomkowie, brali i nadal biorą udział w modernizacji, remontach i konserwacji kaliskich zegarów, m.in.: ratuszowego, w bazylice p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Kaliszu i zegara przy Rogatce, symbolicznie zatrzymanego w momencie śmierci jego twórcy.

Źródło:
https://wkaliszu.pl/8035046/KARTKA_Z_KALENDARZA_145_lat_temu_urodzil_sie_Rafal_Wladyslaw_Stilter.html

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.