W 1875, na obecnym placu Jana Pawła II, w przestrzeni po rozebranej kamienicy zwanej „Między Nogami” rozpoczęto budowę cerkwi pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Cerkiew zbudowano w nowym miejscu  po rozbiórce kamienicy „Między Nogami”. Obiekt został zakupiony przez skarb państwa rosyjskiego we wrześniu 1874 r, od małżeństwa Nergerów, z przeznaczeniem na fundację cerkwi.

W 1947 roku,  handel detaliczny w Polsce przejęły powszechne domy towarowe (PDT). Zaprojektowanie kaliskiego PDT polecono Marianowi Sulikowskiemu, urodzonemu w 1916 r. architektowi, tworzącemu w duchu socrealizmu. W 1950 roku miejscu po cerkwi zbudowano PDT JANTAR.

Po upadku powstania styczniowego Kalisz ponownie ustanowiono stolicą guberni. Do rozwijającego się miasta zaczęło napływać coraz więcej, często wraz z rodzinami, wojskowych, funkcjonariuszy policji oraz urzędników administracji carskiej. Dla wyznawców prawosławia cerkiew św. Jerzego, przy dzisiejszej ulicy Łaziennej, stała się zbyt mała i zrodziła się konieczność wybudowania nowej cerkwi, „godnej” gubernialnego miasta. W roku 1875 na obecnym placu Jana Pawła II, w jednym najbardziej reprezentacyjnych miejsc Kalisza, w przestrzeni po rozebranej kamienicy zwanej „Między Nogami” rozpoczęto prace budowlane nowej cerkwi. Nadano jej monumentalny charakter, z wyraźnymi cechami architektury bizantyjskiej. Orientalna, jak na kaliskie warunki, świątynia została konsekrowana latem 1877 roku przez archireja warszawskiego Leoncjusza, w obecności generała gubernatora warszawskiego Pawła Kotzebue. Los soboru pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, bo taką godność posiadała kaliska cerkiew, przypieczętowany został w roku 1919. Wówczas to zapadła decyzja o rozbiórce świątyni.

 

źródło:
http://wkaliszu.pl/8023099/PRZEWODNIK_PO_REGIONIE_Cerkiew_prawoslawna_w_Kaliszu.html
http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=82&id=196848

zdjęcia cerkwi udostępnione zostały przez Tomasza Dalinkiewicza i Mirosława Przędzika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.