Więzienie na Łódzkiej – życie więźniów – Przewodnik po starym Kaliszu

 

O trudnej historii Polski wciąż przypominają mury dawnych więzień. Gdzie niepokornych patriotów zamykały władze carskie, a gdzie hitlerowski okupant ? Gdzie trafiali drobni złodziejaszkowie, gdzie mordercy, a gdzie rabusie? A gdzie przetrzymywali więźniów komuniści?Więźniami byli mężczyźni i kobiety, osoby młodociane, tymczasowo zatrzymani, śledczy i skazani na pozbawienie wolności, przestępcy kryminalni i uznani za politycznych. Pseudoromański budynek kaliskiego więzienia wzniesiony został w 1844 roku wg projektu architektów Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle. Dwupiętrowy, podpiwniczony budynek więzienia otoczony został murem ze strażnicami i bramą ujętą w półkolumny, która połączona jest krytym przejściem z niewielkim budynkiem administracyjnym. 

zdjęcia z portalu FotoPolska

Z końcem listopada 2015 roku kończy działalność Zakład Karny w Kaliszu, a w 2020 roku budynek przejęła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Źródło: http://sw.gov.pl/assets/20/64/08/4fb6a58e6b52d1893046a8b9853c575a592e26f1.pdf

 

 

 

2 komentarze do “Więzienie na Łódzkiej – życie więźniów – Przewodnik po starym Kaliszu”

  1. Dlaczego miasto nie chce zrobić z tego obiektu atrakcji turystycznej i do tej pory tego nie zrobiło?
    Przecież za przysłowiowe 5zł, było by tutaj na pewno wielu, którzy chcieli by się zderzyć z historią, która tak naprawdę była i żyła w tym miejscu jeszcze wczoraj…
    Trzeba umieć korzystać z tego co nam zostawiono. Na całym świecie takie miejsca to swoisty magnez, wbrew pozorom ludzie chcą oglądać takie miejsca…

  2. Miejsce nieczynne ale bedac na wystawie galerii bezdomnych mimo ze nie było tam więźniów miejsce ma swoja duszę w jakiś sposób żyje te napisy na scianach te cytaty które pisali więźniowie….
    Złote myśli naprawde robi wrażenie
    Nie jedna osoba odwiedzilaby z chęcią takie miejsce oczywiscie jako osoba zwiedzajaca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.