Ulica Podmiejska w Kaliszu – Przewodnik po starym Kaliszu

 

Szkoła Podstawowa nr 8 na Podmiejskiej

Ulica Podmiejska 1958 rok

Mieszkanie kierownika szkoły

Drewniany dom na Podmiejskiej 2

Ogród przy mieszkaniu kierownika szkoły. Teraz nie ma już szkoły, nie ma dworca PKS jest galeria Amber

galeria Amber

Obecnie parking przy nowym dworcu PKS

11 komentarzy do “Ulica Podmiejska w Kaliszu – Przewodnik po starym Kaliszu”

 1. Spod tynku uparcie przebijała pisana cyrylicą litera „pi” – jako, że w czasach początków kolei w Kaliszu tu miały „przystań” rosyjskie załogi pociągów (piwko, spanko i obarotna)

  1. I ja chodziłam do ósemki przez 6 lat. Ostatnią siódmą klasę kończyłam w nowej podstawówce – ósemce. Nowo wybudowana ósemka oddana dzieciom i młodzieży w 1964 r. miała drugą nazwę -,, Tysiąclatka,,. Wszystkie Szkoły Podstawowe wybudowane w tym okresie nosiły taką nazwę bo zostały wybudowane na 1000 lecie Państwa Polskiego. Znam i pamiętam ulicę Podmiejską i cmentarz żydowski który istnieje przy tej ulicy do dziś. Ulicą Podmiejską chodziłam do ósemki przez 7 lat nauki a mieszkałam na ul Widok 115. Dziś tam stoją wieżowce i nie ma w tej dzielnicy zapachu trawy, drzew, morwy. jednak zaczynając spacer ul. Widok od ul. Harcerskiej do Podmiejskiej, idzie się cały czas pod górkę. Kiedyś, kiedyś na ul Widok był Klasztor Sióstr Karmelitanek. Taki maleńki pałacyk a dziś jest w tym miejscu rozbudowany pałac biskupi. Opisałam w tym miejscu to, co pamiętam z lat dziecięcych ( pamiętam dużo więcej ) a dziś w latach emerytalnych z sentymentem wracam do wspomnień. Pozdrawiam Kalisz.

 2. Tutaj rozpocząłem swoją edukację w 1 kl. Sz.P. nr8. Było to w 1961r.
  Pozdrawiam wszystkich kolegów i koleżanki z „ósemki”.

  1. Ja też rozpocząłem edukację w starej ósemce(budynek wyburzony pod budowę galerii Amber) w roku 1962. Mieszkałem przy ul. Podmiejskiej za młynem Fishera. Jedna nitka ulicy Podmiejskiej miała bruk z trylinki do zakładu Zmer. Dalej do ul.Dobrzeckiej wyboista szlakówka. Przy tej ulicy się wychowałem. W 67 roku zaczęła się era bloków…

   1. Witam. Ja dość dobrze pamiętam ul. Podmiejską od pierwszego jej nr-u do ostatniego. Mieszkałam wówczas na ul. Widok przy zbiegu z ul Podmiejską. Ulica miała szlakową nawierzchnię, po jednej str. były pola, po drugiej cmentarz żydowski, oraz jakieś dziury (może stawy) i też pola. Siedem lat tą ulicą chodziłam do Szkoły Podstawowej nr 8, ostatnią 8-ą klasę w nowej ,,Tysiąc Latce,,. Pozdrawiam.

   2. z tego co pamiętam to pod budowę galerii Amber wyburzony był stary budynek dworca PKS i chyba już wtedy nie było starej „ósemki”, no ale może się mylę. Ja chodziłem już do nowej „8”

 3. Jeśli dobrze pamiętam,to przy zbiegu Podmiejskiej i Widoku mieszkał p.Kępa. Za nim były duże domy,pamiętam kilka nazwisk. Ja mieszkałem za młynem i ogrodem Fiszera.Do ósemki chodziłem tylko rok,później do nowej szkoły przy Serbinowskiej.Droga utwardzona(trylinka) była tylko do ZMER,dalej szlakówka do samego Dobrzeca…

 4. Kierownikiem szkoły był p. Paweł Liszewski, nauczyciele to m.in. p.Szmyt ( Szmidt ?), która też mieszkała w szkole, p.Jeżowska, p.Orawiec, p.Grabarczyk (jest na fb),p.Zimny, p.Werbińska. Tak było pod koniec lat 50. A na przerwie wszyscy pędzili do sklepu na rogu Wrocławskiej i Podmiejskiej po bułkę za 50 groszy lub rogala za 80.

 5. Witam!
  Czy ktoś dysponuje zdjęciami lub też innymi materiałami archiwalnymi dotyczącymi dawnej „ósemki”. Szczególnie interesujące mogą być przedwojenne zdjęcia budynku szkoły.

  Pozdrawiam wszystkie koleżanki i kolegów z dawnej „ósemki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.